Bolące nogi? Czas na wizytę u angiologa

Angiologia to wciąż rzadka i mało znana specjalizacja. Mimo że objawy, z jakimi warto zgłosić się do angiologa, dotyczą pokaźnej grupy pacjentów.

Angiolog zajmuje się chorobami naczyń krwionośnych i limfatycznych: tętnic, żył, kapilarów i naczyń chłonnych. Nie bez powodu jest kojarzona z flebologią – węższą dziedziną dotyczącą wyłącznie chorób żył i chirurgią naczyniową, w ramach której stosuje się inwazyjne, operacyjne metody leczenia chorób naczyń krwionośnych.

Gdy nogi ciążą

Bóle i obrzęki nóg, narastające pod koniec dnia, nie są rzadkością. Podobnie jak uczucie ciężkości, rozpierania, pajączki czy żylaki. Wymienione dolegliwości to niektóre ze wskazań do wizyty u angiologa.

– Na konsultację angiologiczną warto zdecydować się również w przypadku występowania bólów kończyn dolnych wymagających zatrzymania się, krótkiego odpoczynku, niezbędnego by kontynuować marsz – to tzw. chromanie przestankowe – wyjaśnia Małgorzata Dorre-Ferdyn, lekarz medycyny, specjalista chirurg ogólny, specjalista angiolog w NZOZ “BI-MED” w Tarnowskich Górach.

Wizyta jest też wskazana w przypadku występowania innych chorób, jak cukrzyca, której często towarzyszy miażdżyca i zaburzenia mikrokrążenia. Podobnie przy zaburzeniach neurologicznych: zawrotach głowy, napadowych zaburzeniach widzenia, słuchu, krótkotrwałych utratach przytomności, aż po udary mózgu – jedną z przyczyn może być nieprawidłowe funkcjonowanie tętnic doprowadzających krew o mózgu.

Mniej inwazyjnie od chirurga

Choć wielu pacjentów cierpiących na choroby naczyń krwionośnych od razu otrzymuje skierowanie chirurga naczyniowego, niejednokrotnie okazuje się, że leczenie operacyjne nie jest jedynym rozwiązaniem. W niektórych przypadkach skuteczne okazują się metody mało inwazyjne, wdrażane przez angiologów.

– Należy do nich leczenie farmakologiczne, kompresjoterapia, czyli leczenie uciskowe z zastosowaniem specjalistycznych bandaży, pończoch czy rajstop oraz leczenie wewnątrznaczyniowe, takie jak udrażnianie naczyń krwionośnych, plastyka balonowa czy stentowanie. W przypadku żylaków stosuje się obliterację, leczenie środkami chemicznymi i fizycznymi: laserem, falą radiową oraz tradycyjne metody operacyjne – wymienia specjalista angiolog.

Jednak bardziej rozległe zabiegi, jak operacyjne leczenie tętniaków aorty czy wszczepianie pomostów naczyniowych (tzw. by-passów), pozostają domeną chirurgów naczyniowych.

Niezdrowe przesiadywanie

Jednym z etapów leczenia jest wdrożenie zasad zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety, które są też podstawą skutecznej profilaktyki chorób naczyń.

– Profilaktykę powinien stosować każdy i to już od najmłodszych lat. Aktywność, spacery, unikanie długiego siedzenia i stania to podstawowe zalecenia. Do tego dochodzi sposób odżywiania – najbardziej korzystna dla kondycji naczyń krwionośnych jest tzw. dieta śródziemnomorska, z ograniczeniem cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych. Warto też pamiętać o okresowych kontrolach poziomu cholesterolu i trójglicerydów, i oczywiście zaprzestać palenia tytoniu – wymienia Małgorzata Dorre-Ferdyn.

 

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.