Bezpłatne szczepienie przeciw pneumokokom

Od 20 marca do 29 czerwca w całej Polsce odbywać się będą bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom. Przystąpić do nich będą mogły dzieci z roczników 2013-2016, które to tej pory nie były zaszczepione.

W ubiegłym roku szczepienie przeciw pneumokokom dodano do listy obowiązkowych szczepień ochronnych. Obejmuje ono jednak dopiero dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 r. Teraz ministerstwo zdrowia umożliwiło bezpłatne zaszczepienie także dzieci starszych (2-5 lat).

Każdy rodzic, który będzie chciał poddać szczepieniu swoją pociechę, powinien zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej najpóźniej do 20 kwietnia. Jest to ostateczny termin kwalifikacji do szczepienia.

Szczepienie tej grupy wiekowej jest bezpłatne i dobrowolne. Wykonywane będzie przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix. Podaje się ją w dwóch dawkach w odstępie 2 miesięcy. Szczepienie będzie realizowane przez przychodnie mające podpisany kontrakt z NFZ. Liczba szczepionek i czas akcji są ograniczone.

Pneumokok to bakteria, która oprócz zapalenia płuc wywołuje zapalenie ucha środkowego, zatok, szpiku, wsierdzia i osierdzia. W niektórych przypadkach wywołuje znacznie cięższe choroby tzw. inwazyjne, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które mogą być śmiertelne w skutkach. Pneumokok przenosi się drogą kropelkową i przez kontakt bezpośredni. Na choroby nim wywołane cierpią najczęściej dzieci do. 5 roku życia. Szczególnie te z chorobami przewlekłymi jak np. cukrzyca.

Praktyka pokazuje, że obowiązkowe szczepienia obniżają zapadalność na choroby wywoływane przez pneumokoki. Od dekady bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom gwarantują swoim mieszkańcom Kielce. W efekcie w mieście znacznie spadła liczba zachorowań na zapalenie płuc, nie tylko wśród dzieci, ale także osób starszych. Zwiększyła się bowiem tzw. odporność zbiorowiskowa.

(hm)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.