Arteterapia na dziecięce problemy

Kolory, faktury, zapachy i niczym nieograniczona twórczość. Kontakt ze sztuką i bliskość natury nie tylko rozwija, ale też pomaga odnaleźć się w grupie. A z tym w dobie pandemii dzieci mają najwięcej kłopotu.

O negatywnym wpływie izolacji na dzieci i młodzież powiedziano już wiele. Coraz więcej też mówi się o trudnym powrocie do “normalnej” rzeczywistości i poszukiwaniu sposobów na rozwiązanie problemów, jakie obserwują rodzice i nauczyciele. Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę jedna trzecia badanych w wieku 13-17 lat określiła swój stan psychiczny jako zły. W okresie pandemii dzieci częściej zmagają się ze smutkiem, strachem, trudnościami z koncentracją, nagłą utratą zainteresowań i brakiem energii. Problem dotyczy też najmłodszych, którym trudno odnaleźć się w grupie rówieśników.

– Dlatego to tak ważne, by odbudować w dzieciach chęć do podejmowania wyzwań i poszukiwania własnej tożsamości. Stąd coraz większa popularność arteterapii, która wykorzystuje techniki z pogranicza sztuki, relaksacji i kontaktu z naturą. To ciekawy sposób na rozbudzenie pasji i ciekawości świata – opowiada psycholog Agnieszka Lenart, współwłaścicielka Pracowni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży Nasza Baza w Radzionkowie.

Umazani i zrelaksowani

Folia malarska na podłodze, masy plastyczne, które można rozpuszczać lub tworzyć z nich różne kształty. Dużo kolorów i możliwość artystycznego wybrudzenia się od stóp do głów. To właśnie sensoplastyka, która od tradycyjnych zajęć plastycznych różni się tym, że kontaktu ze sztuką doświadczamy wszystkimi zmysłami.

– To okazja do nabywania przez dzieci samoświadomości, wewnętrznej motywacji, ale też współdziałania i konstruktywnego rozwiązywania problemów. Pod okiem trenera arteterapeutycznego otrzymują pole do kreatywnego działania. Jednocześnie podczas przemiany masy z sypkiej na płynnej uczą się rozumienia związków przyczynowo-skutkowych – wyjaśnia Agnieszka Lenart.

Kolejnym sposobem na uwolnienie napięcia i poprawę umiejętności komunikacyjnych poprzez kontakt ze sztuką jest plastyka ekspresywna. Tu również nie ma żadnych ograniczeń dla dziecięcej kreatywności. Podobnie jak okazji do wspólnego tworzenia i satysfakcji z wykonanej pracy.

Powrót na łono natury

Surowe materiały: drewno, papier, tkanina, ceramika, pozwalają na nawiązanie kontaktu z naturą nawet w pomieszczeniu, gdy prowadzenie zajęć na dworze nie jest możliwe. Takie rozwiązanie przekonuje zarówno zwolenników ekologii, jak i twierdzenia, że kontakt z przyrodą najlepiej koi zmysły.

– Jednocześnie ponownie zachęcamy małych uczestników do przejęcia inicjatywy. Tak wygląda trening kreatywnego rozwoju, który uczy myślenia poza schematami i innowacyjnego podejścia do otaczającej nas rzeczywistości. Wykorzystując różne obszary aktywności twórczej: muzykę, bajkę, plastykę, ruch, teatr i multimedia, kształtujemy umiejętność przystosowywania się do zmian – opowiada Agnieszka Lenart.

Rodzinne wyciszenie

Coraz więcej rodziców szuka sposobu na wyciszenie dziecka, zniwelowanie stresu, którego doświadcza, a przy okazji udzielenie maluchowi pomocy w radzeniu sobie z emocjami. Odpowiedzią na takie potrzeby są zajęcia z zastosowaniem technik relaksacji.

– Podczas zajęć uważności oraz relaksacji wykonuje się ćwiczenia oddechowe, słucha bajek relaksacyjnych, stosuje się wizualizację, pięciostopniową metodę relaksacji dla przedszkolaków. Celem spotkań jest dostrzeżenie przez dziecko relacji między jego myślami, emocjami i reakcjami fizjologicznymi. Jednocześnie trenujemy pamięć i zdolność koncentracji – wymienia psycholog.

Coraz większym powodzeniem cieszą się też warsztaty rodzinne i międzypokoleniowe. Dzieciom towarzyszą rodzice lub dziadkowie, którzy wraz z nimi wykonują ćwiczenia pozwalające uporać się z trudnościami, jakie towarzyszą nam wszystkim, bez względu na wiek.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.