Antykoncepcja po porodzie

– Karmię piersią, nie mam miesiączki, więc nie zajdę w ciążę – dla niejednej kobiety takie myślenie skończyło się kolejną ciążą. Jakie są sposoby antykoncepcji po urodzeniu dziecka?

Pierwsza kwestia, to kiedy rozpocząć współżycie seksualne po porodzie. – Ze względów medycznych – kiedy wszystko się zagoi. Jednak w tym przypadku najważniejszy jest komfort kobiety. To ona musi być gotowa, a partner powinien być cierpliwy i wyrozumiały – mówi specjalista ginekolog-położnik Roman Krawiec. Wspomina sytuację, kiedy dwa miesiące po porodzie przyszła do niego pacjentka z pytaniem, czy już może rozpocząć współżycie. Poinformował ją, że tak. Jednak kiedy wyszła z gabinetu, powiedziała mężowi, że jeszcze miesiąc muszą zaczekać. – Widocznie psychicznie nie była jeszcze przygotowana. Trzeba to uszanować – zaznacza ginekolog.

Zawodne metody antykoncepcji

Kiedy już zaczyna się współżycie, przychodzi pora na wybór metody antykoncepcji. To szczególnie ważne dla pań, których ciąże kończyły się cięciem cesarskim. Przez rok nie powinny bowiem zachodzić w ciążę. Roman Krawiec obala mit, że jeżeli kobieta karmi piersią, to do zapłodnienia nie dojdzie. Miał niejedną pacjentkę, która tak myślała i zaszła w ciążę. – Można nie mieć miesiączki, a właśnie przed tą pierwszą po porodzie pojawi się  owulacja. To oznacza, że pomimo jej  niewystąpienia, kobieta jest już płodna – mówi ginekolog.

Naturalne metody antykoncepcji w pierwszych miesiącach po porodzie bywają zawodne. Można je stosować najwcześniej po wystąpieniu 2-3 regularnych cykli.

Część par decyduje się na prezerwatywy, czyli tzw. metodę barierową. Część na stosunek przerywany. Jednak ten drugi sposób jest wysoce zawodny. Jeżeli stosuje się go w okresie  owulacji to aż w 30 proc. przypadków może skończyć się to ciążą.

Są  wreszcie różne metody antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli kobieta nie karmi piersią, może stosować dwuskładnikowe tabletki. – Jednak zawsze po konsultacji z lekarzem. Może się bowiem okazać, że te stosowane przed ciążą już nie są odpowiednie i kobieta źle na nie reaguje – zwraca uwagę Roman Krawiec. Do wyboru są również plastry antykoncepcyjne oraz szczególnie wygodne i komfortowe dopochwowe krążki (ringi). – Stosujące je pacjentki unikają codziennego stresu związanego z tym, że zapomną zażyć tabletki – zauważa nasz rozmówca.

A może implanty?

Za granicą popularne są implanty. Zakładane raz na 3 lata. Robi się nacięcie na ramieniu, następnie wprowadza pod skórę implant, który uwalnia powoli hormon – gestagen. Usuwa się go podczas zabiegu chirurgicznego. Roman  Krawiec ma pacjentki, które stosują tę metodę, ale przyjeżdżają do niego z Anglii. Wśród Polek wciąż jest mało znana.

Kolejny sposób na zabezpieczenie się przed zbyt szybkim po porodzie zajściem w ciążę, to wkładki domaciczne zawierające miedź lub metale szlachetne albo te stopniowo uwalniające  lek hormonalny – podobnie jak w implancie. Jednak  skuteczność tych pierwszych jest mniejsza niż tabletek, plastrów czy ringów.  Ponadto mogą powodować dłuższe, bardziej obfite krwawienia miesiączkowe.

Kobiety karmiące piersią mogą wybrać jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Nie są zbyt popularne, bo mają sporo efektów ubocznych, takich jak przewlekłe plamienia, kłopoty z utratą kilogramów po porodzie, czy z cerą. Mniejszy dyskomfort dają domaciczne  systemy  uwalniające hormon, czyli wkładki hormonalne. – Pomagają też kobietom, które borykają się z obfitymi, krwotocznymi miesiączkami, znacznie je eliminując do braku krwawień włącznie, a ich skuteczność antykoncepcyjna jest najwyższa – stwierdza lekarz.

 

Agnieszka Reczkin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.