Nadwrażliwość zębów. Jak sobie z nią poradzić?

Nadwrażliwość zębów dotyka 30-35% Polaków, najczęściej około 30. roku życia. I skutecznie utrudnia spożywanie niektórych pokarmów czy napojów. Jak zwalczyć dokuczliwe objawy i prawidłowo dbać o nadwrażliwe zęby?

Nadwrażliwość najłatwiej można określić jako nagły, intensywny ból zęba, spowodowany np. kontaktem z bardzo ciepłym czy zimnym pokarmem, daniem kwaśnym, bardzo słonym czy słodkim, a nawet z chłodnym powietrzem. Zwykle najbardziej drażliwe są powierzchnie policzkowe zębów i przyszyjkowe, czyli te znajdujące się bezpośrednio przy dziąśle.

Uwaga na cytrusy i zbyt twardą szczoteczkę!

Nadwrażliwość powstaje na skutek odsłonięcia zębiny i kanalików zębinowych, w wyniku ścierania się szkliwa. Istnieją trzy zjawiska, które mogą do tego doprowadzić. Pierwsze z nich to tarcie zęba o ząb, czego przykładem może być bruksizm — mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami w czasie snu.

Do ścierania się szkliwa może dojść także w wyniku kontaktu z innym przedmiotem: zbyt twardą szczoteczką do zębów czy pastą o wysokim wskaźniku ścieralności — RDA powyżej 30. Abrazja może też być wynikiem niektórych zabiegów stomatologicznych: wybielania, usuwania kamienia nazębnego czy piaskowania. Jednak w tym przypadku nadwrażliwość znika po 2-3 dniach.

Trzecie zjawisko to niszczenie szkliwa przez kwasy zawarte m.in. w owocach cytrusowych, coca-coli, ale również te uwalniające się po rozgryzieniu witaminy C. Zachodzi także u bulimików i kobiet w ciąży. Przy częstych nudnościach do jamy ustnej trafia treść z żołądka, która również niszczy szkliwo, podobnie jak u cierpiących na refluks żołądkowy. Ponadto, wystąpieniu nadwrażliwości sprzyja stres, przemęczenie, osłabiona odporność.

Zrezygnuj z past wybielających

Przy nadwrażliwości warto zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę do zębów. Należy też zrezygnować z past wybielających na rzecz tych przeznaczonych do zębów nadwrażliwych, z niskim wskaźnikiem ścieralności, w których składzie jest aminofluorek. Warto też używać płynów do higieny jamy ustnej i nici dentystycznych, umożliwiających usuwanie z przestrzeni międzyzębowych płytki nazębnej.

Nie bez znaczenia jest technika mycia zębów. Szczoteczką należy wykonywać ruchy okrężne na przemian z wymiatającymi, czyli od dziąsła w górę. Błędem jest mycie zębów wyłącznie ruchami poziomymi – wtedy dochodzi do ścierania szkliwa. Pamiętajmy również, by nie myć zębów bezpośrednio po wypiciu coca-coli czy kwaśnego soku. Po bezpośrednim kontakcie z tymi produktami zęby są pozbawione warstwy ochronnej, a szczotkowanie może doprowadzić do ścierania szkliwa. Należy odczekać godzinę, a zanim sięgniemy po szczoteczkę, przepłukać usta wodą.

Zaplanuj dietę bogatą w wapń i fosfor

Przy nadwrażliwości zębów zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w wapń i fosfor. Warto sięgać też po produkty ułatwiające przyswajanie tych pierwiastków witaminę D: ryb, mleka i produktów mlecznych, jajek czy roślin strączkowych. Jednocześnie warto ograniczyć wspomniane powyżej, bogate w kwasy produkty.

Szukaj pomocy u stomatologa

Kiedy domowe sposoby zawiodą, należy odwiedzić stomatologa. Może okazać się, że nadwrażliwość jest związana z niewidoczną gołym okiem próchnicą, chorobami dziąseł lub przyzębia, które wymagają leczenia.

Dentysta może też wykonać zabieg wzmacniający szkliwo — pokryć zęby lakierem fluorowym, zalecić stosowanie nakładek żelowych czy zaimpregnować zębinę specjalną żywicą.

(ap)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.