Leczymy się sami: leki bez recepty

Paracetamol i ibuprofen – to substancje występujące w najpopularniejszych preparatach „na przeziębienie”. Co nie oznacza, że każdy może je bezpiecznie przyjmować.

– Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Choć uznawany za względnie bezpieczny, należy pamiętać o dawce maksymalnej. Bez konsultacji z lekarzem nie powinny też po niego sięgać osoby borykające się z chorobami wątroby – zaznacza dr n. med. Elżbieta Tabor z Usług Medycznych „Śródmieście” sp. z o.o. w Tarnowskich Górach. – Z kolei ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, ale też przeciwzapalnym. W leczeniu objawów choroby przeziębieniowej wykazuje większą skuteczność od paracetamolu. Jednak jego stosowanie wymaga większej ostrożności. Lek uszkadza nerki, może powodować nadżerki i wrzody żołądka – dodaje lekarz.

Pastylki jak placebo

Przy katarze najczęściej sięgamy po tzw. aerozole do nosa. – Preparaty obkurczające śluzówkę nosa zawierają ksylometazolinę, która stosowana dłużej niż przez 5-7 dni powoduje wtórny przerost śluzówki. W efekcie uczucie zatkania nosa jest dużo trudniejsze do wyleczenia niż „zwykły” katar – wyjaśnia dr n. med. Kamil Tabor, specjalista chorób wewnętrznych w „Śródmieściu”. Z rezerwą warto podchodzić do tabletek do ssania i preparatów do płukania gardła. W większości zamiast leczyć, je-dynie tłumią objawy – w dodatku tylko gdy znajdują się w jamie ustnej.

Do najbardziej uciążliwych objawów pacjenci zaliczają kaszel, zarówno suchy i drażniący, jak i mokry. – W przypadku kaszlu suchego warto stosować leki tłumiące odruch kaszlu, do najskuteczniejszych należą dekstrometorfan i kodeina, z kolei w kaszlu produktywnym – rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej usuwanie z dróg oddechowych. Do najczęściej popełnianych błędów należy przyjmowanie ostatniej dawki leku wykrztuśnego wieczorem, co utrudnia sen oraz tłumienie kaszlu mokrego lekami przeciwkaszlowymi w ciągu dnia – dodaje dr n. med. Kamil Tabor.

Kiedy do lekarza?

Typowe przeziębienie, leczone bądź nie, rzeczywiście trwa przysłowiowe 7 dni. Przyjmowanie leków dostępnych bez recepty jedynie łagodzi objawy, natomiast nie skraca czasu choroby. Gdy mimo leków wysoka gorączka się utrzymuje, objawy się nasilają lub są specyficzne, warto jak najszybciej udać się do lekarza. Zwlekanie z wizytą może prowadzić do trudnych do wy-leczenia, a nawet groźnych dla życia powikłań.

Agnieszka Gabała

 

przeziębienie ibuprofen paracetamol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.