HPV: niewielu chętnych do udziału w szczepieniach

W ubiegłym roku tylko 35 proc. 13-letnich dziewcząt z Tarnowskich Gór skorzystało z możliwości bezpłatnego zaszczepienia się przeciw rakowi szyjki macicy. Tymczasem umieralność z powodu HPV w Polsce jest o 70 proc. wyższa niż w krajach Unii Europejskiej.

Tarnowskie Góry od 2015 roku realizują program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV. W tym roku program się kończy. Jednak gmina przymierza się do jego kontynuowania.

Szczepienia dla 13-latek

Bezpłatne szczepienie przeznaczone jest dla 13-letnich dziewcząt zameldowanych w Tarnowskich Górach. Program podobnie jak w latach ubiegłych realizuje NZOZ Śródmieście. Przedstawiciele ośrodka zdrowia prowadzić będą w szkołach akcje edukacyjne skierowane zarówno do młodzieży, jak i ich rodziców. Szczepienie aplikowane będzie dziewczynkom z rocznika 2005 w trzech dawkach, poczynając od kwietnia. Koszt szczepień pokryty zostanie w całości z budżetu miasta. Szczepienia przeciw HPV nie są bowiem refundowane przez NFZ. Ich cena rynkowa waha się w przedziale 1000-1500 zł.

Jak wynika z informacji podanych przez Kajetana Kansego z urzędu miejskiego, w 2015 r. do programu przystąpiło 135 dziewcząt na 245, rok później, prawdopodobnie za sprawą ruchów antyszczepionkowych, liczba ta spadła – na 209 dziewcząt, zaszczepiono tylko 74. W 2017 r. było podobnie: na 260 dziewcząt zaszczepiono 90.

Wg danych z 2013 r. rak szyjki macicy to szósty z kolei nowotwór na jaki chorują Polki. W tej niechlubnej dziedzinie prym wiedzie od lat rak piersi.

Ryzyko zachorowania

HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, który odpowiada za rozwój raka szyjki macicy. Do zarażenia dochodzi najczęściej w okresie, gdy młody człowiek rozpoczyna życie płciowe. Nie zawsze wirus aktywuje się w postaci choroby. Gdy jednak tak się stanie, następuje to głównie w wieku 35-39 lat. Ryzykiem zachorowania obarczone są wszystkie kobiety, także te mające przez całe życie jednego partnera. Wirusem mogą zarazić się bowiem właśnie od niego, jeśli wcześniej miał inne partnerki seksualne. Prawie 100-procentową ochronę przed wirusem daje szczepienie przeciw HPV. Szczepionki nie zawierają w sobie wirusa, a tylko go imitują.

Zapobieganiu rozwojowi raka szyjki macicy sprzyja także badanie cytologiczne. Powinny je wykonywać regularnie wszystkie panie, także te zaszczepione. Szczepionka nie chroni bowiem przed wszystkimi typami wirusa, a jedynie przed jego najczęstszymi postaciami.

 

Hanna Kampa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.