Od 1 lipca tylko elektroniczne L4

Od 1 lipca lekarze będą wystawiać pacjentom wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. Chory nie będzie już musiał dostarczać L4 osobiście do pracodawcy. Ten bowiem dowie się natychmiast o chorobie zatrudnionego.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, tzw. e-ZLA lekarze mogą wystawiać już od dwóch lat. To co do tej pory było możliwością, teraz stanie się obowiązkiem.

Lekarz przekazywać będzie elektroniczne zaświadczenie, które trafi automatycznie, jeszcze podczas wizyty, do ZUS. Następnie zakład udostępni je pracodawcy na jego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS najpóźniej na drugi dzień. Dzięki temu pacjent nie będzie musiał dostarczać zwolnienia do pracy (albo do ZUS w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). Jeśli chory posiada profil na PUE informacja o wystawieniu L4 pojawi się również na jego profilu.

Będą kontrole

W celu elektronicznego “podpisania” formularza lekarz będzie musiał dysponować specjalnym certyfikatem ZUS. Zdaniem ZUS zmiany ułatwią pracę lekarzom, m.in. dlatego, że część danych system uzupełniać będzie automatycznie. Nie będą też musieli dostarczać zwolnień do ZUS, ani przechowywać ich drugiej kopii. Wystawianie e-ZLA będzie możliwe także podczas wizyt domowych przez urządzenia mobilne.

Jeśli pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu na PUE, wówczas lekarz powinien wręczyć choremu wydruk zwolnienia, który należy dostarczyć pracodawcy. O tym, że konieczne jest wydrukowanie e-ZLA podpowie lekarzowi system. Co ciekawe, chory może w każdym przypadku poprosić lekarza o wydrukowanie e-ZLA, nawet jeśli ze względów formalnych nie jest to konieczne.

W wyniku wprowadzonych zmian ZUS natychmiast dowie się o chorobie ubezpieczonego i w każdej chwili będzie mógł go skontrolować. Do tej pory dowiadywał się o zwolnieniu dopiero po kilku dniach, co uniemożliwiało przeprowadzenie kontroli, co mogło prowadzić do nadużyć.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.zus.pl/ezla.

 

(hm)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.