Permanentny, ale subtelny


Makijaż permanentny wymaga korekty raz do roku. Tuszuje defekty i podkreśla walory urody, jednak wykonany nieprofesjonalnie daje, również permanentny, karykaturalny efekt.

Zbieg najczęściej wykonuje się w obrębie brwi, powiek i ust, jednak z makijażu permanentnego korzystają też kobiety po rekonstukcji piersi w celu odtworzenia brodawki i mężczyźni, na przykład cierpiący na łysienie plackowate.

– Do zabiegu należy się odpowiednio przygotować. W przypadku brwi wcześniej należy zrezygnować z peelingów, henny i depilacji woskiem. Przed makijażem permanentnym ust przez 4-7 dni zaleca się przyjmowanie chroniącego przed opryszczką leku na receptę i obfite nawilżanie – wymienia Katarzyna Młynarska, kosmetyczka w Centrum Rehabilitacji dr Spałek w Tarnowskich Górach.

Wybór gabinetu

Decydując się na zabieg, warto uważnie wybrać gabinet i lingerystkę, której zamierzamy zaufać i pozwolić, by zadecydowała o wyglądzie naszej twarzy na najbliższe dwa lata – przez taki okres utrzymuje się makijaż permanentny brwi, na ustach barwnik zaczyna blaknąć po 2 latach. Trwałość zależy od typu skóry: sucha pozbywa się go dużo wolniej niż cera tłusta. Mimo to zaleca się powtórzenie zabiegu po roku, korekta pozwoli utrzymać satysfakcjonujący efekt przez kolejnych 12 miesięcy.

– Przed zabiegiem należy przeprowadzić wywiad z klientką, w celu wykluczenia przeciwwskazań. Nie mogą z niego skorzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z chorobami skóry i przyjmujące niektóre leki – wyjaśnia Katarzyna Młynarska. – Następnie wykonuje się wizualizację, rysując na twarzy kształt, który klientka zaakceptuje. Przed zabiegiem aplikuje się znieczulenie, by zapewnić poczucie komfortu. Barwnik pod skórę wprowadza się za pomocą cienkich, jednorazowych igieł, które powinny być otwierane przy klientce. Po 4-5 tygodniach należy spodziewać się zaproszenia na korektę.

Po wizycie w gabinecie barwnik będzie bardziej intensywny, ostatecznego efektu należy spodziewać się po około 7 dniach. Do tego czasu skóra może być lekko obolała, opuchnięta i wrażliwa. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aplikacji maści z witaminą A, przemywania przegotowaną wodą. Jeżeli na powierzchni skóry pojawią się strupki, nie należy ich zrywać, podobnie jak wykonywać makijażu czy nakładać własnych kosmetyków w okolicy zabiegowej. W okresie rekonwalescencji trzeba też zrezygnować z kąpieli słonecznych, pływania i sauny.

Podejrzanie niska cena

– W związku z coraz większą popularnością zabiegu, makijaż permanentny stał się usługą dostępną w większości gabinetów kosmetycznych. Niestety, nie wszędzie jest wykonywany przez profesjonalne lingerystki. Podejrzanie niska cena nie powinna być traktowana jako atrakcyjna okazja, lecz jako sygnał alarmowy. W parze z rabatem zwykle idzie niska jakość stosowanego barwnika czy sprzętu. Zwracajmy też uwagę na higienę i sterylność – zaniedbania w tym zakresie mogą stać się przyczyną niebezpiecznych infekcji, alergii, a nawet wstrząsu – przestrzega kosmetyczka.

Równie istotne jest poczucie estetyki lingerystki, jej doświadczenie i precyzja wykonania zabiegu – w tym przypadku warto zasięgnąć opinii innych klientek gabinetu lub poczytać komentarze w internecie. Nowoczesny makijaż permanentny powinien być delikatny, nieprzerysowany, tak by subtelnie podkreślać urodę, uzupełnić ubytki i zatuszować niedoskonałości. Zbyt intensywny kolor i mocne kontury mogą, ku rozpaczy klientki, dać efekt karykaturalny, który niełatwo będzie zniwelować – przynajmniej przez najbliższe dwa lata.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.